Modele farmacive

Dikur mendohej që burimi fillestar i dhimbjes nga pickimi i hithrës Ishte një acid, por së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar që KY acid është në nivele shumë të Vogla. Tani, kimistët fajësojnë tre kimikatë të njohur si: histamina, acetiklolina dhe sérotonina që gjenden në vrerin e bimës. Një mësues Kimie ka shpjeguar që hithrat janě të mbuluara me pousser. Në célébrer që PushI BIE në Kontakt me lëkurën, majat e pushit thyen dhe shërbejnë si gjilpëra të Holla përvëluese Duke transmetuar HELMIN e hithrës nga Bima në lëkurë. Çuditërisht sérotonina është një neurotransmetues i njohur si “hormoni i Lumturisë”, por i kombinuar me dy kimikatet e tjerë funksionion si irritues. Por hithrat janě përdorur prej shekujsh Edhe për të kuruar simptomat e alergjive particulier ATO të shkaktuara nga Poleni dhe pluhuri. Hithra është një bimë premtuese në trajtimin e sëmundjeve të Alzheimer, artritit, azmës, bronikitit, gurëve në veshka dhe sklerozës. Për më tepër, hithra përdoret për të luftuar zbokthin dhe hequr yndyrën e tepërt nga flokët. AJO të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh doré prej SAJ.

Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e gjen si mbushje në gatimet e byrekut, por Edhe të zier si Sallatë. 1. Hithrat stimulojnë Sistemin limfatik dhe fuqizojnë Sistemin imunitar 2. Hithrat çlirojnë nga simptomat e artritit 3. Hithrat luftojnë alergjitë. 4. Ndihmojnë moi diabetin 5. I Japin forcé fetusit Tek nënat shtatzëna dhe ndihmojnë me prodhimin e qumështit për gratë lehona 6.

Çlirojnë nga simptomat menstruale dhe ndihmojnë me fryrjen dhe dhimbjet e barkut si pasojë e menstruacioneve 7. Shkatërron gurët në veshka dhe ndihmojnë me shkarkimin e ujërave të tepërt 8. Tension UL e lartë të gjakut 9. Ndihmon me sëmundjet Respiratore 10. Ndalon gjakderdhjen 11. Zvogëlon inflamacionin 12. Redukton rreziqet e kancerit të prostatës 13. Minimizon të vjellat 14.

Shëron nga i ftohti 15. Lehtëson nga diarea 16. Ndihmon me sëmundjet gastrointestinale dhe konstipacionin 17. Duke u përdorur si larës goje, mbron dhëmbët nga problème të shumta 18. Ndihmon në trajtimet e sëmundjes së Alzheimer dhe sëmundje të Tjera nervore 19. Shkatërron krimbat e zorrëve dhe parazitët 20. Mbron shëndetin e tiroideve, shpretkës dhe pankreasitSi përdoren hithrat? Të tre “musketjerët” e vrerit të hithrës shkaktojnë inflamacion dhe shumë dhimbje. Nëse përballeni me një takim të Tillé “përvëlues” me hithrën MOS bëni banjë ose MOS u Lani me ujë të ngrohtë. Kruarjet dhe irritimi do të zgjasin më shumë. Është provuar që nëse Jeni Duke marrë ilaçe për Diabet dhe pi lëng hithre atëherë niveli i rrahjeve të zemrës, tensionit të gjakut dhe sheqernave në gjak do të ulet ndjeshëm. Shkrini Pak sodë Buke në ujë dhe me të lyeni zonën e irrituar.

Edhe lëngu i Aloe verës dhe kompresat e ftohta do t`Jua zbusin Sado Pak dhimbjen./AgroWeb.org Rrënjet e hithrave përdoren Edhe si kurë natyrale për rënien e flokëve, Ciklet femërore, hémorroidet dhe ekzemën. Nëse e vendosni hithrën në gishta ose në Zona të Tjera të prekura nga artriti, dhimbjet Mund të qetësohen Deri ne 85%. Hithra është AQ e mirë saqë praktikisht Mund të çojë në falimentimin e farmacive. AJO që duhet të dimë është se në luftën kundër alergjive, të gjitha ilaçet shoqërohen me efekte të shumta anësore. Ndërsa hithra JO Vetëm që NUK ka asnjë efekt anësor por Edhe të JEP përfitime të Tjera shëndetësore. Mjafton të Zieni hithrat në ujë të valuar dhe lëngun ta konsumoni çdo ditë. Megjithatë para se të bëni këtë duhet të konsultohuni me mjekun sepse hithrat Mund të ndikojnë Tek një sërë ilaçesh.